SEO Nedir?

Seo Nedir ?“SEO” ; Search Engine Optimization, kısaltmasıdır. Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demek olan SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan teknik iyileştirme çalışmalarının bütünü olarak tanımlanır. Arama motorları, SEO işlemleri ile WEB sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir.
Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.
SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. SEO’nun temel amacı, Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç sayesinde web sitelerinde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlanmaktadır. SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler ile hedef kitleye ulaşmanın teknik yoludur. Bu şekilde kazanılan web popülerliği ile Google sıralamalarında artış da gözlenmektedir. SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlamaya yönelik dijital stratejidir.

SEO Cetvel

• Seo Analizi
• Teknik Analiz
• Site İçi Seo Analizi
• Site Dışı Seo Analizi
• SEO Rakip Analizi ( SEO Competitive Analysis )
• Anahtar Kelime Seçimi
• İçerik Geliştirme
• Link İnşası ve trafik oluşturma
• Dijital Analiz ve Raporlama
• Web sitesi optimizasyonu
• Site haritası oluşturma

Seo Analiz Nedir ?

SEO analizi,sitenizin arama motorlarında bulunduğunuz sektörle ilgili kelimelerdeki pozisyonlarını o zamana kadar yapılan çalışmaları incelenmesidir.

SEO analizi, web sitenizin arama motorlarında bulunduğunuz sektör ile ilgili kelimelerdeki pozisyonların o zamana kadar yapılan çalışmalar ile incelenmesidir. Sitenin analizi sonrasında sitenin o anki performansı ve kalitesi belirlenir. Bu analiz ardından yapılması gereken SEO çalışması için asıl izlenmesi gereken yolu belirleyecektir.

Teknik Analiz

Teknik analiz, web sitenizin analizini yapılmaya başladığında ilk yapması gereken sitenizin açılış hızının ve Hosting sorunlarının kontrol edilmesidir. Açılış hızı yavaş olan ve Hosting sorunları olan bir web sitesinde yapılan SEO çalışmaları sonuç vermemektedir. Hosting hızı kadar önemli bir diğer ayrıntı Sitenizin indexlenebilir olmasıdır. Web sitenize girildiğinde Google’un  tüm sayfaları hızlı ve doğru şekilde indexleyebilmesi gerekir. İndex alınamayan bir Web sitesi ciddi bir sorunlara sahip demektir ve düzeltilmediği taktirde ceza alınması dahi söz konusudur.

Site İçi SEO Analizi

Bir Web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılması isteniyorsa öncelikle site içinde çalışmalardan başlamak gerekir. Site içinde yapılacak SEO çalışması kodlamaların düzenlenmesi ile başlar. Bu düzenleme Sitenizin SEO ile uyumlu hale getirilmesini sağlayacaktır. SEO çalışması yapılacak olan web sitesinde kesinlikle Blog sayfası olmalıdır. Google açısından kendi sektörü hakkında makale yayınlamayan kendi adına bilgi vermeyen bi web sitesinin o sektör ile ilgili kelimelerde de üst sıralara çıkmasına gerek yoktur.

Site Dışı Seo Analizi

Site dışı bir Seo çalışması ile rakiplerinizi tanıyabilir ve rakip sitelerin yaptıkları çalışmaları tespit ettikten sonra kendi sitenize yönelik gerekli teknik çalışmalara karar verip Stratejik SEO çalışması yapabilirsiniz.
Site dışı seo çalışmalarının daha verimli olması açısından günlük olarak takip ve analiz yapmanızı öneriyoruz. Ayrıca backlink alınan sitelerin de analizlerini yapmanız gerekir. Böylece uygun olmayan sitelerden gelen Backlinkleri sorgulama araçları ile listeleri çıkartabilir ve Google Disavow Aracı ile reddetme listesine eklemeniz seo çalışmalarınızda olumlu sonuç almanızı kolaylaştırır.

SEO Rakip Analizi

Site İçi ve Site Dışı SEO analizi yaparak kendi sitenizdeki eksikleri ve bundan sonraki yapmanız gereken yol haritasını çıkararak küçük bir kısmını gerçekleştirmiş olursunuz.
Web sitesinin değerini artırmak ve arama motorunda daha üst sıralara çıkmak kendinize yönelik yapacağınız çalışmalara rakip site analizini yaparak onların hangi kelimeler için SEO çalışması yaptığının listesini çıkarmalısınız. Bu çalışma ile kelime seçiminde yanlış ya da size geri dönüşü olmayacak kelimeler için çalışma yaparak zaman kaybetmemiş olursunuz.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar KelimeArama motoru optimizasyonu çalışmalarında anahtar kelime veya anahtar kelime öbeğinin önemli bir yeri vardır. Akıcı bir metin hazırlanması arama motoru optimizasyonuna uygun olarak yazılması veya hazırlanmış bir yazının düzenlenmesi SEO uzmanları için strateji geliştirirken kurgulanması en zor başlıklardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. İyi seçilmiş bir yazının içerisine doğru anahtar kelime öbeklerinin veya anahtar kelime yerleştirmek arama sonuçlarında sitenizi üst sayfalara çıkartabilir, yapacağınız rötuşlarla üst sıralara doğru çıkartabilirsiniz.
Doğru anahtar kelime seçimi nasıl yapılır?
Anahtar kelime seçimi ilgi çekici ve bir güçlü bir başlık olması yazınızın SEO çalışmasına katkısı büyüktür. Dinamik bir süreç olan SEO çalışmalarında doğru anahtar kelimeler süreç içerinde şekillenir. Yenilenen ve değiştirilen anahtar kelimelere deneyerek ve araştırarak ulaşılır.

Link İnşası ve trafik oluşturma

Link inşası, web sitenizin dışındaki sitelerden aldığınız linklerden oluşmaktadır. Burada asıl amaç site içi trafiği oluşturarak sitenizi arama motorunda üst sıralara çekmektir. Bu tarz site dışı SEO çalışmaları yapılırken sektörel Backlinklerden ve SEO uyumlu tanıtım yazılarından da yararlanılır. Sosyal medya paylaşımlarından, blog sitelerinden alınan linklerden, forumlar ve farklı uzantılara sahip web sitelerinden faydalanılmaktadır.
Site trafiğinizi yükseltmek için Sitenizde firmanıza ait sosyal medya hesaplarından link verebilirsiniz. İçeriklerinize gelen yüksek trafik sinyalleri, arama motorlarına giderek sitenizin sıralamasının yükselmesinde katkı sağlayacaktır.
Metatag: Link inşası,sitenizin dışından aldığınız link kullanımında asıl amaç site içi trafiği oluşturarak sitenizi arama motorunda üst sıralara çekmektir.
Keywords:link,web sitesi,web,site,link inşa,seo,blog,uzantı,trafik.

Web sitesi optimizasyonu

Web sitesi optimizasyonu, bir web sitesini arama motorları için uygun standartlara taşımaya yönelik çalışmalar bütünüdür. Web sitenizin yapılandırma şekli arama motorları için önemlidir. Arama motorlarının amacı aranan kelimede en uygun sonuçları göstermektir.
Bunun için web sitesi tasarımını, programlamasını ve aram motorları konusunda uzman kişi ve yerlerle çalışmanız gerekmektedir. Arama motorlarından ziyaretçi alamazsanız internetin imkanlarından yeterince faydalanamazsınız.
Web sitenize girildiğinde Google’un tüm sayfaları hızlı ve doğru şekilde indexleyebilmesi gerekir. İndex alınamayan bir Web sitesi ciddi bir sorunlara sahip demektir ve düzeltilmediği taktirde ceza alınması dahi söz konusudur, arama motoru botları sitenizi indekslerken estetikle ilgilenmez. Asıl önemli olan arama motorları için uygun standartlarda olması yani gereksiz, zararlı ve kopya içerik bulundurmaması, anahtar kelimeleri seçilmiş olması gereklidir.
Kurumunuzun seçtiği anahtar kelimeler sadece o kelimeleri doğru şekilde indekslemeye çalışan arama motoru robotları için de kolay ve anlaşılır olmalıdır.

Site Haritası Oluşturma

Web sitesi optimizasyonu, bir web sitesini arama motorları için uygun standartlara taşımaya yönelik çalışmalar bütünüdür. Web sitenizin yapılandırma şekli arama motorları için önemlidir. Arama motorlarının amacı aranan kelimede en uygun sonuçları göstermektir.
Bunun için web sitesi tasarımını, programlamasını ve aram motorları konusunda uzman kişi ve yerlerle çalışmanız gerekmektedir. Arama motorlarından ziyaretçi alamazsanız internetin imkanlarından yeterince faydalanamazsınız.

>