E-mail Marketing 2E- Mail Pazarlama / E- Mail Marketing Nedir?

Dijital pazarlamanın en önemli araçlarından biri olan e-mail pazarlama, çağın iletişim teknolojilerine uygun olarak e- mail yoluyla reklam ve tanıtım yapmayı sağlar. Firmanıza veya size ait, onaylı e-mail adreslerine toplu şekilde e-posta gönderilmesine mailing ya da mail marketing  denmektedir. Mailing yoluyla kullanıcıların e-bültenlerden etkilenerek alışveriş kararlarını şekillendirmesi amaçlanır.

Mailing yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk unsur, gönderdiğiniz e-maillerin gönderilen mail adresinin gelen kutusuna düştüğünden emin olmanız gerektiğidir. Gönderdiğiniz e-postalar gelen kutusu yerine spam kutusuna giderse yapacağınız çalışmalarda doğal olarak boşa gidecektir.

İkinci en önemli unsur ise göndereceğiniz e-mail adreslerinin aktif kullanıcılara ait olmalıdır. Eğer gönderilen mail adresleri önemli miktarda pasif yani aktifliğini yitirmiş mail hesabı bulunduruyorsa göndereceğiniz e-postaların açılma oranını düşecektir. Ayrıca gönderdiğiniz diğer maillerin spam kutusuna düşme olasılığı artacaktır.

Üçüncü en önemli unsur ise gönderimini gerçekleştirdiğiniz e-posta içeriğinin kullanıcıların ilgisini çekecek düzeyde yüksek gönderiler olmalıdır. Mailing yolu ile gönderimini yaptığınız e-postaların alıcılar tarafından ilgi görmeyerek açılmaması ya da reddedilip spam olarak işaretlenmesi daha sonraki gönderilerinizin yine spama düşme olasılığını arttıracaktır.

E-mail PazarlamaE-mail Marketing Yapmanın Faydaları

E-Mail marketing ile firmanız ya da sizinle iletişime geçmiş fakat satış ya da hizmete dönüşmemiş potansiyel müşterilerinize mailing ile dikkat çekici ve alaka düzeyi yüksek e-postalar göndermeniz halinde onları müşteriniz haline getirebilirsiniz.

Mevcut müşterilerinize satış sonrası hizmet ve bilgilendirme amaçlı yapacağınız mailing gönderimleri ile müşteri sadakatini arttırarak kalıcılığı sağlamanın yoludur.

Mailing yolu ile yapacağınız gönderimlerin bir diğer faydası da web sitenize yapacağınız yönlendirmeler ile sayfa trafiğinizin artacak olmasıdır. Böylelikle yaptığınız mailing çalışması sayfanızın SEO değerini yükseltecek ve Google arama sonuçlarında daha iyi bir konuma gelmenizi sağlayacaktır.

>