Dijital Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Ana Başlık

icpt-analy

 

Günümüz pazarlama faaliyetleri, teknolojinin hayatımızın her alanında yer bulmasıyla, ilişki ağlarının da dijitalleşen dünyaya katılması buna uygun bir pazarlama anlayışını benimsemeyi ve uygulamayı kaçınılmaz kılmaktadır. Geleneksel pazarlamaya alternatif olmasının yanında firmalara ek bir pazar alanın yaratması firmalar için daha fazla kullanıcı ulaşmak, çeşitli ve interaktif olmak, anında raporlama ile hızlı sonuç almak demekti. Bugün dijital pazarlamanın en çok tercih edilme sebeplerinden sadece bir kısmı bunlar.

1)Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; internet aracılığıyla dijital ürün ve hizmetler kullanılarak internet kullanıcılarının hedeflendiği biE-ticaret ve Çözümlerir günümüz teknolojisinde basılı-fiziksel yayınlara göre daha avantajlı ve tercih sebebi yüksek pazarlama yöntemidir. Markalar, kurum ve şirketler de stratejilerini pazarlamada teknolojik araçlar kullanılmaya yönelik geliştirmeye başladılar.

Web siteleri dijital pazarlamada şüphesiz en etkili platform eğer web siteniz üzerinden ürün satışı yapıyorsanız sitenizin aktif kullanıcı odaklı olmasına ve müşterilerinizin satmış olduğunuz ürünlere kolayca ulaşabilmeleri gerekmektedir. Bu noktada doğabilecek açıkları dijital pazarlama ve araçları ile giderebilirsiniz.

2)Kullanım Alanları Nerelerdir?

İnternetin kullanıldığı her alanda dijital pazarlama yöntemleri ile müşterilere ulaşmak ve satışlarınızı arttırabilmek için aşağıdaki ve alanları kullanabilirsiniz:

 • Blog siteleri
 • E-ticaret siteleri
 • Kurumsal web siteleri
 • Sosyal medya araçları
 • Online kitaplar
 • Video paylaşım siteleri
 • Arama motorları
 • Bilgisayar ve telefon oyunları
 • Bilgisayar ya da telefon yazımları
 • İçerik paylaşımının olduğu tüm ortamlar dijital pazarlama yapılmaktadır.

3)Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

Dijital pazarlamanın en büyük amaçlarından biri, pazarlanan ürün veya hizmetin hedef kitlesine en etkili ve hızlı şekilde ulaşmaktır. Bunu için her ürüne ve her kullanıcıya uygun dijital pazarlama yolu belirlenmeli.

 

 

E-mail Marketing 2

Dijital pazarlamanın en önemli araçlarından biri olan e-mail pazarlama, çağın iletişim teknolojilerine uygun olarak e- mail yoluyla reklam ve tanıtım yapmayı sağlar. Firmanıza veya size ait, onaylı e-mail adreslerine toplu şekilde e-posta gönderilmesine mailing ya da mail marketing denmektedir. Mailing yoluyla kullanıcıların e-bültenlerden etkilenerek alışveriş kararlarını şekillendirmesi amaçlanır.

E-Mail marketing ile firmanız ya da sizinle iletişime geçmiş fakat satış ya da hizmete dönüşmemiş potansiyel müşterilerinize mailing ile dikkat çekici ve alaka düzeyi yüksek e-postalar göndermeniz halinde onları müşteriniz haline getirebilirsiniz.

 

 

 

İçerik pazarlaması diğer dijital pazarlama yöntemlerine farkla mevcut müşteri kitlesinin ihtiyacı olan bilgiyi sunarak sürece dahil olmalarını ve yeni ihtiyaçlar oluşturarak hedef kitleyi markanın ürünlerine yönelmelerini amaçlar. Öyleki piyasaya yeni bir ürünle girip içerik pazarlaması stratejisi ile kitlenizde henüz popülerliği oluşmamışken ya da hiç aklılarda yok iken o ürünü bir ihtiyaç haline getirerek talep edilen bir ürün olmasını sağlayabilirsiniz.

“SEO” ; Search Engine Optimization, kısaltmasıdır. Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demek olan SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan teknik iyileştirme çalışmalarının bütünü olarak tanımlanır. Arama motorları, SEO işlemleri ile WEB sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir.
Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.
SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. SEO’nun temel amacı, Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç sayesinde web sitelerinde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlanmaktadır.

Geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden birisi olan Sosyal Medya Pazarlaması yani Social Media Marketing; Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Google Plus, Pinterest vs. sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirilen pazarlama stratejileri olarak adlandırılabilir. Bir ürün veya hizmetin sosyal medya siteleri/ağları üzerinde marka bilinirliğin artırılması, satışlarının yapılması, tanıtılması, indirim ve kampanya haberlerinin duyurulması için geliştirilen pazarlama yöntemidir.

Sosyal medya pazarlaması, klasik pull ve dijital pazarlama yöntemli online pazarlama tekniklerinden farklı tekniklerinden farklı olarak uygulanmaktadır.

 • Viral Pazarlama

Herhangi bir şeyin internette popülerleşmesi viral demektir. Kullanıcı ile etkileşimi organik şekilde arttıran bu yöntemde kullanıcılar kendi istekleri ile paylaşımda bulunmaktadır. Özellikle videolar üzerinden yapılan viral çalışmaları etkili olduğu taktirde oldukça ses getirirler. Bu yönleriyle belki de en zor dijital pazarlama yöntemlerinden biridir.

 

4)Sizin İçin En Uygun Dijital Pazarlama Yöntemi Hangisidir?

Farklı kullanıcılar için geliştirilen farklı dijital pazarlama türleri arasından yapacağınız eşleştirmelerle kullanıcılarınıza ulaşabilirsiniz. En uygun dijital pazarlama stratejisini belirlemek için Firmanız adına yapmanız gereken en önemli şey için öncelikle hedef kitlenizi yakından tanımanız ve hedef kitlenizin en çok kullandığı sosyal medya araçlarını tespitidir. Bulunduğunuz sektör de uygulamanız gereken dijital pazarlama tekniği de kullanıcı profilinin analizi kadar etkilidir.

Uygun Dijital Pazarlama Yöntemi oluşturmanın en önemli ayağı tüm teknikleri birbirleri ile uyumlu bir şekilde yönetebilmek en azından bu yönetimi sağlayabilecek bir organizasyona sahip olmaktır.

Dijital pazarlamayı, sonuçları analizler ve raporlar halinde geleneksel pazarlamadan daha hızlı ulaştırması yönüyle avantajlı kılmaktadır. Sonuçların gözlemlenmesinin kolay olması sayesinde arama motoru pazarlamasının ve sosyal ağ ve sitelerinden elde edilen sonuç ve oranları karşılaştırarak en doğru rotayı seçebilirsiniz.

 

5)Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı nedir?

Geleneksel pazarlama anlayışında baskı, televizyon, telefon gibi fiziksel reklamlama araçları kullanılır ve etki alanı doğrudan bu araçların kullanımı ile sınırlıdır. Dijital pazarlama da geleneksel pazarlama da kullanılan araçlara ek internet ağları, web sitesi, sosyal medya ağları ve toplu iletişim çözümlerinin de zar olmasıyla birçok yönden avantajlı kılmaktadır. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan maliyet, iletişim deneyim sunumu, kapsam, zaman, çalışan kişiler, kullanılabilirlik ve kullanılan dil açısından farkları vardır. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya kıyasla daha uygun bütçelerle, daha hızlı olarak geniş bir kitleye hitap eder. Daijital pazarlamada hedef kitle ile interaktif bir ortamda karşılıklı etkileşim var iken geleneksel pazarlamada tek taraflı iletişim vardır. Dijital pazarlamada farklı internet kullanıcılarına hitap eden birçok kanal üzerinden daha günlük bir dil kullanılır. Bunun aksine geleneksel pazarlama daha çok öğretici bir üslup takınırken, dijital pazarlama yenilikçidir, eğlendirirken bilgilendirmeyi hedefler.

 

6)Dijital Pazarlamanın Avantajları

 • Pazarlama alanında mevcudiyet alanınız genişler.
 • İnternet üzerinden reklam vermek daha düşük maliyetlidir. Reklam dijital pazarlama içinde çok önemlidir. Maliyetlerin ucuz olması kampanyalarınızı büyütüp daha çok kişiye ulaşabileceğiniz anlamına gelir.
 • Dijital pazarlama ile global bir kullanıcı ağı yaratarak coğrafi engelleri aşabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama yapan firmalar 7/24 iletişim hizmeti sağlamaktadır. Bu da potansiyel ve mevcut müşterilerinizin size her an ulaşabileceği anlamına gelir.
 • Dijital pazarlama sayesinde müşterilerinizi ürün veya hizmetleriniz ile ilgili bilgileri güncel olarak sunabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama ile ilgili kullanıcı reaksiyonlarınızı kolay şekilde ölçümlenebilirsiniz. Bu ölçümler ve yapılan analizler sayesinde daha doğru stratejiler belirleyebilirsiniz.
 • Dijital pazarlama artan rekabet koşullarından dolayı büyük ve küçük şirketler arasındaki farkları azaltmayı hedeflemektedir.
 • Firmaların maliyetlerini azaltır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Recent Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>